PS3 – Pierwsze gry cz.1

Ten tekst jest tworzony dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z grami. W moim dorobku zawodowym pracowałem jako promotor gier oraz sprzedawca w sklepie z grami. Postaram się swoją wiedzę, obserwacje i doświadczenie związane z grami przelać na wirtualny papier, tak abyś Ty, drogi Czytelniku, otrzymał kilka podpowiedzi po jakie gry sięgnąć w pierwszej kolejności. Oczywiście zestawienie to będzie typowo subiektywne. W razie uzyskania szerszej porady, polecam kontakt drogą mailową.


Na początek konsola PlayStation 3. Dlaczego właśnie ten sprzęt? Ponieważ jestem jego posiadaczem i gry z tej platformy znam najlepiej. W późniejszych tekstach będę się starał poświęcić uwagę również innym platformom, samemu niekiedy, sięgając po nie po raz pierwszy (a przynajmniej w domowym zaciszu). Ale do tego jeszcze długa droga, więc stety/niestety, posiadacze konsol marki PlayStation mogą czuć się nieco bardziej uprzywilejowani 😉

Ogólny wybór dobrych/polecanych gier dla wszystkich jest zadaniem niemożliwym. Każdy z nas kieruje się własnymi gustami. Dlatego podejdź do tego tekstu wyłącznie jak do wskazówki.

maxresdefault1. Seria Uncharted – długo zastanawiałem się jaki tytuł wstawić tutaj jako pierwszy. Znam kilka tytułów bardziej przystępnych niż ta seria. Niemniej przygody Drake’a świetnie ukazują moce drzemiące w konsoli PS3. Jeżeli masz ochotę na widowiskowy film akcji, jesteś miłośnikiem strzelania, ładnej grafiki, eksploracji, lubisz charakterystycznych bohaterów – Uncharted może być kierowane do Ciebie. Przepełniona dobrym humorem historia miłośnika przygód – takiego ala Indiany Jones’a, tyle że bez starego lassa i kowbojskiego kapelusza – jest to uwspółcześniony bohater, z którym wielu 30-latków da radę się utożsamić 😉 Jeżeli pytacie o najlepszą część z trzech wydanych to dużo osób wskazuje na drugą, w tym również i ja. Niemniej moim zdaniem warto rozpocząć od części pierwszej ze względu na przewijające się przez serię postacie oraz różną fabułę dla każdej z części. Wszystkie trzy produkcje mocno nie są ze sobą powiązane (zazwyczaj przygoda dotyczy konkretnych wątków/odkryć historycznych/legend i jest całościowo zamknięta w jednej części) – ale znam wiele osób, które po zagraniu w dwójkę lub trójkę bardzo chciały zagrać w część pierwszą. Wzbogaceni o tę wiedzę już wiecie, że może lepiej od razu zacząć całość od początku. Jeżeli lubicie polskie wersje językowe to musicie wiedzieć od dwóch rzeczach. Spolszczenie pojawiło się od drugiej części oraz to, że nie każdy dostępny na rynku egzemplarz gry posiada polską wersję językową. Jest to spowodowane tzw. regionalizacją produktu przez co gra kupiona w Anglii może nie mieć polskiej wersji językowej. Najlepiej sugerować się okładką, ewentualnie zapytać o to sprzedawcę. Bardziej wnikliwi mogą też szukać po odpowiednim numerze BLES widocznym na grzbiecie pudełek z grami na PS3 oraz na płycie. W Internecie znajdziecie ten odpowiadający wersji polskiej – pamiętajcie tylko, że najważniejszy jest nr na płycie – w sklepach z grami używanymi może się zdarzyć, że pudełko na półce posiada odpowiedni BLES, natomiast płyta już nie. Ok, tyle na temat tego wprowadzenia 😉 Wrażenia z gry możecie przesyłać drogą mailową 😉 Miłego!

Heavy-Rain-PS3-Screenshot-32. Heavy Rain – nie jest to tytuł dla każdego. Zatem dla kogo? Dla osób poszukujących historii kierowanej do dorosłego odbiorcy. Lubujących kryminały. Warto nadmienić, że również sterowanie stara się być bardzo intuicyjne (są do wyboru trzy tryby sterowania postacią – również takie dla zupełnych laików w temacie – jeżeli jesteś początkujący wybierz ten, unikniesz frustracji). Gra posiada 17 zakończeń – co zapewnia nam możliwość unikatowego obcowania z tytułem. Akcja gry dzieje się z perspektywy czterech osób i opowiada o poszukiwaniach dziecka uprowadzonego przez postać określaną jako „Origami Killer”. Wcielimy się w ojca, reporterkę oraz dwóch detektywów (młodszy, posługujący się futurystycznymi technologiami oraz starszy, korzystający z bardziej tradycyjnych metod śledczych). Co przykuwa uwagę to twarze postaci widoczne podczas ekranów wczytywana gry. Swego czasu była to bardzo wysoka półka (obecnie przebiło je Beyond: Dwie Dusze – następny tytuł twórców Heavy Rain, który również polecam w dalszej kolejności). Warto pamiętać, że gra rozwija się nieco powoli. Niecierpliwych może odstraszyć początek, który niektórzy określali mianem „simsopodobnego” (z czym się osobiście nie zgodzę 🙂 ). Na pewno warto dać temu tytułowi rozwinąć skrzydła.

motorstorm_sc0023. MotorStorm – jeżeli masz ochotę na nieco inny wymiar wyścigów. Na arenie mierzą się ze sobą różne klasy pojazdów, od motorów po guady, samochody sportowe na ciężarówkach kończąc. Dodaj do tego różne ścieżki, którymi możesz strategicznie poruszać się po trasie (np. cięższe samochody preferują dolne tereny pokryte błotem, natomiast motory lepiej poradzą sobie jadąc na wyższym terenie). Pamiętaj jeszcze o jednym: pozostawione ślady na błocie są widoczne podczas wykonywania drugiego okrążenia – wiedziałem, że Cię tym przekonam. Nastrój się również na mocną, rockową muzę (m.in. Slipknot). Jeżeli jednak bardzo poszukujesz gry wyścigowej na lokalne multi, to wybierz drugą część o podtytule „Pacific Rift” (pierwsza posiada tylko tryb singiel, ale ze względu na różna scenerię, warto zacząć właśnie od niej).

KillZone-34. Killzone 3 – jeżeli masz ochotę na dobry shooter FPS i nie straszne Ci są klimaty nieco sci-fi. Spotkałem się z opiniami osób, które nie widząc prawdziwych ludzi do których się strzela, z miejsca skreślali ten tytuł. A to błąd bo jest to jedna z ciekawszych strzelanin na PS3, na dodatek wykorzystująca PS Move i dedykowany grze karabin. Gra się przyjemnie, również z efektem 3D (dla prawdziwych koneserów nowych doznań). Swego czasu miała też dobre multi, ale nie wiem czy jeszcze serwery funkcjonują.

930.0x524.05. Rayman Origins – chcesz coś przyjemnego do 4 osób? Szukasz gry w stylu Mario? Czekaj, Twoja druga połowa niezaznajomiona w ogóle z grami zapewne szuka – jeżeli tak to sięgnij po ten tytuł. Urzeka prostotą ale także skomplikowaniem. Świetnie poprawia humor ze względu na design gry. Idealnie nadaje się na imprezy w większym gronie. W dodatku te postacie – jeżeli lubisz takie klimaty to poczujesz się jak w domu.

To be continued…

Przydatny post? Poleć znajomym Graczom!
Facebook2k
Facebook
Instagram1k