Nadrabiam! #1 – Podsumowanie Stycznia 2019

Brak czasu, za dużo gier, „kupka wstydu”, muszę być na bieżąco – jeżeli któreś z wymienionych zaczyna dręczyć Twoje myśli, to wiedz że trzeba to zmienić. Zapraszam na serię felietonów poświęconych ostremu nadrabianiu gier. Będę komentował ogrywane gry, jednak nie w formie tradycyjnych recenzji (tego w Internecie macie na pęczki), a w formie moich przemyśleń, tak abyście mogli uchwycić sedno.

Grę Planet Rix-13 miałem okazję przetestować w pełnej wersji, co też mogliście zobaczyć na moim kanale YouTube. Dzięki uprzejmości 9 Game Studio nadrobiłem tytuł współczesny, bo wydany w styczniu 2019 na konsolę PlayStation 4. Chociaż jego korzenie sięgają 2017 roku (wydanie na PC). Warty to zakup, czy też nie? Powiem wprost, jeżeli szukacie tanich Platyn (a cena tej gry na konsoli PlayStation 4 wynosi zaledwie 21 zł) to zdecydowanie warto. Idealny dla pożeraczy osiągnięć, do tego krótki. Czy mnie wciągnął? Średnio. Chodzenie z miejsca do miejsca i szukanie przedmiotów. Gra na góra godzinę (tyle mniej więcej zajmuje przejście grając swobodnie). A co po jej ukończeniu? Nic, możesz co jedynie odpalić grę znajomemu, aby sobie też przeszedł i wbił Ci pominięte trofea. Jest to niestety tytuł, do którego nie ma po co wracać. Urzekł mnie minimalnie klimatem i ekspresowym tempem wczytywania plansz, a takie dopracowanie lubię. Jednak ciężko też nie mieć innych wymagań skoro skomplikowanie techniczne gry jest znikome, nasz główny bohater nawet nie skacze (stąd w sumie powinienem cofnąć porównanie do Dizzy, bo Dizzy umiał skakać).

Jestem w trakcie przechodnia Half-Life 2 i to jest dopiero konkretna gra! Ogrywam co prawda wersję na konsolę PlayStation 3, która swoją premierę miała w 2007 roku (3 lata po premierze oryginału), ale czego my tu nie mamy! Począwszy od genialnego klimatu, udźwiękowienia, muzyki, na grafice kończąc. Gunplay (jak to teraz ładnie lubimy doprecyzować) jest na bardzo wysokim poziomie. Oddaję szacun dla pana Gabe’a Newell’a – faktycznie ta gra była swego czasu kanoniczna na kartach historii naszej branży. Genialna fizyka, pływanie pod wodą, korzystanie z różnych środków lokomocji, efekty dźwiękowe i świetlne. Ciekawe co powiem po jej ukończeniu.

Death Stranding? Takie graffiti przewija się przez wiele lokacji w Half Life 2. Czy była to jedna z inspiracji dla Hideo Kojimy?

Udało mi się również ukończyć Syberię 3. Piszę z perspektywy gracza, który zauroczył się częścią pierwszą, przeszedł ze spokojem część drugą, przy trzeciej wstrzymałem się z zakupem na premierę z uwagi na dużą krytykę jaka spadła na deweloperów. Nie lubię jednak nie mieć swojego zdania opartego doświadczeniem, dlatego jak zobaczyłem grę na promocji za 39 zł, bez namysłu zdecydowałem się na zakup. Czy tego pożałowałem? Nie, ponieważ w Syberii 3 nadal unosi się ten niesamowity klimat wyjątkowej przygody. W tle przygrywa znakomita muzyka, która gra na strunach poprzednich części. Postacie są również dość tajemnicze jak dawniej. Na dodatek podczas gry spotykamy kogoś bardzo nam bliskiego… Czy zatem krytyka pracy deweloperów była uzasadniona? Ciężko jest ocenić jak się nie widziało faktycznego procesu produkcji, ale takie niedorobione gry często są pchane do wydania przez naciskających wydawców. Sztywna data premiery, bo wtedy nie wychodzą inne hity albo jest to zgrane z innymi interesami, niestety powodują taki efekt jak ten w Syberii 3. Ta gra technicznie jest po prostu zepsuta. Nie mogę polecić Ci tytułu, w którego zagrasz i co zmianę lokacji, będziesz w nim widział widoczną pauzę kiedy zechcesz ruszyć postacią. A co dopiero jak Ci wywali grę do menu (mi tak się zdarzyło jeden raz, ale biorąc pod uwagę inne mankamenty wychodzi nieciekawy obraz całości). Co powiesz na niewgranie się interakcji na przedmiocie który jest potrzebny do ruszenia fabuły? Na szczęście wczytanie save’a załatwiło sprawę. Łyżką dziegciu będą również dialogi, które w polskiej wersji językowej urywają się w niektórych momentach, albo wgrywają nie te co powinny (serio – to wzbudza efekt politowania). Na szczęście polska wersja jest naprawdę spoko (poza zmianą aktora na jednej bardzo ważnej dla fabuły postaci – to uważam za karygodne posunięcie akurat). Kto powinien więc zagrać w Syberię 3? Tylko ortodoksyjni fani, którzy na swojej półce trzymają różowe okulary. Przydadzą Ci się, zapewniam. Ja dałem radę i bawiłem się całkiem dobrze. Ale Tobie, jeżeli w ogóle nie znasz serii, polecam głównie część pierwszą, jest najbardziej oryginalna i ma najlepszą muzykę.

Styczeń 2019 to również premiera gry, przy której dane mi było chwilę popracować. ZAMB! Endless Extermination wylądował na Steam! Jesteście ciekawi czy jako gracz gram w grę swojego studia? Oczywiście! Tym bardziej, że wyszedł nam naprawdę ciekawy tytuł dla hardkorowych Graczy. Warto poznać mechanikę, potestować różnice działań wieżyczek i mocy, oraz spróbować podbić rekordy innych Graczy w Endless Mode. Na własnej skórze wiem, że w grze udało się uchwycić syndrom „jeszcze jednej próby”, a z tego cały zespół Nano Games pracujący nad tytułem, może być naprawdę zadowolony.

Miesiąc przed ZAMBem, bo w grudniu 2018, miała premierę jeszcze jedna polska produkcja z gatunku twin-stick shooter. Skontaktowali się ze mnę deweloperzy z Drageus Games celem sprawdzenia mojej opinii. Byłem naprawdę ciekaw tej produkcji, ponieważ bardzo lubię ten dynamiczny gatunek. Po ograniu fragmentu i kilku plansz po nagraniu wideo na YouTube przyznaję, że bawiłem się bardzo dobrze. Bardzo się cieszę, że w Polsce bierzemy się za takie produkcje!

W co będę grał w lutym? Rozpocząłem swoją przygodę w Resident Evil 4. Tak, ten hit z 2004 roku. Nigdy go nie przeszedłem – grałem tylko dawno, dawno temu na jednym konwencie w Bydgoszczy, i to jeszcze od środka fabuły. Jak go odbieram po latach? Będzie ciekawie, ponieważ po początku mam dość… specyficzne odczucia (tu naprawdę nie ma prawdziwych zombie!?). Zapraszam do przeczytania za miesiąc, prawdopodobnie wspomnę również o Shenmue i jeszcze jednym mocnym klasyku, tym razem z ery PlayStation 2. Na sam koniec i Tobie stawiam również to pytanie: czy Ty także posiadasz growe zaległości? Jeżeli tak to jakie? Posiadasz jakiś sposób na ich ogrywanie? Zachęcam do wypowiedzi i komentowania wpisu na Facebooku.

Przydatny post? Poleć znajomym Graczom!
Facebook1k
Facebook
Instagram1k